Napok óta rázzák Franciaországot posztmodern démonok. Annak következményei, hogy Nyugat-Európa nem látta a munkaerőben az embert és az ideológiában a mérget.
Mikor nagy kosárral markolták Észak-Afrikából a munkaerőt, gyártósorokra való fürge ujjakat, izzadni képes erős karokat láttak benne – de nem látták a kultúrát, az életformát, az értékrendet. És pláne nem látták azt, hogy nem egyes embereket hoznak be, hanem jelenvaló és leendő családokat. Asszonyokat és gyerekeket ültettek a gyökereiktől távolra,
és csodálkoztak, miért nem nőttek a zsíros francia földben semmivé.
Pedig a Hamidouk, Benacerrafok és Maaroufik papíron ugyanolyan franciák, mint a Dubois-ok, a Laurentek meg a Baudet-k. Hol a hiba?
Itt az eredmény. Egy tizenhét éves csődtömeg, aki pars pro toto gyökértelenül lebeg a francia külvárosi éjszakában. Nem bérgyilkos, nem drogbáró, nem emberkereskedő – csak semmi köze a francia államhoz. Nem úgy vezet, ahogy a franciák (értsd: legális francia rendszámmal és jogosítvánnyal), nem úgy bánik a rendőrrel, ahogy a franciák (értsd: ott maradnak, ha a közeg akar tőlük valamit), nem úgy végzi az iskoláit, ahogy a franciák (értsd: bejárnak). Nem csoda, hogy a francia rendőr nem tud vele mit kezdeni.
Moshatja a liberális sajtó havas patyolatra, Nahel akkor sem volt rendben.
George Floyd sem volt rendben. Masszív rendszerkudarc tünete mind a kettő, akikre csak két rossz megoldást tud a rendszer: hagyni őket tovább jogosítvány nélkül vezetni a hamis lengyel rendszámú Mercit a semmibe, mint történik ezerből kilencszázkilencvenkilencszer. Vagy ezerből egyszer lelőni őket. Amiből meg botrány van. Joggal. A saját kudarcodra a más vére nem megoldás.
És mikor lapátolták át Észak-Amerikából az ideológiát, abban is csak az értéket látták. Régi gyarmati bűnök megbűnhődését, rossz struktúrák felszámolását, gyengék megerősítését, kicsik felemelését. Nem csinál a kritikai rasszelmélet, a posztkoloniális világmagyarázatok meg a többi ideológia idegméreg semmi rosszat, persze. Csak a részben a rendszer, részben a maguk hibájából másodrangú állampolgárként a semmiben lebegő millióknak a fülébe súgja a mézédes, egyszerű választ: miattuk élsz így. A francia rendőr miatt, a nyolcvanéves pap miatt, a polgármester miatt. Nem te nem vagy idevaló, hanem ők nem adnak. Mit graffitiznek most a francia tűzfalakra, mit firkálnak francia rendőrautókra, mi zeng ezer meg tízezer arab torokból? „Pas de justice, pas de paix”. Na, hát ezt sem Toulouse-ban találták ki. Rábízom a nyájas olvasóra, honnan ismerős ez angolul.